Oras–vanduo ar geoterminis šildymas?

Šilumos siurbliai į mūsų šildymo rinką įžengė palyginti ne taip ir seniai, tačiau jų populiarumas augo it ant mielių ir šiandien jau, vargu, ar ką nustebinsite pasakę, kad namų šiluma rūpinasi šilumos siurblys. Tačiau augant paklausai, natūralu, didėja ir pasiūla, todėl išsirinkti šildymo sistemą ir jai tinkamiausią šilumos siurblį ne taip paprasta. Jei nesate šios srities specialistas, įvairūs parametrai, kainų skirtumai, savybės, privalumai ir trūkumai tikrai gali susukti galvą. Itin dažnai renkamasi tarp dviejų alternatyvų: oras–vanduo ir geoterminis šildymas. Tad siekdami jūsų informuotumo paruošėme išsamią informaciją, kuri, tikime, padės nuspręsti, kokį šildymą pasirinkti: oras–vanduo ar geoterminį.

Kaip išsirinkti tinkamą šilumos siurblį? Kas geriau: oras–vanduo ar geoterminis šildymas?

Renkantis ir svarstant, kuris variantas – oras vanduo ar geoterminis šildymas – yra geresnis, akcentuojami kiekvieno iš jų privalumai bei trūkumai.

Oras–vanduo sistemos įrengimui nereikia gręžti gręžinių, tad kartais manoma, jog bus sutaupyta laiko. Tačiau tiesa ta, kad ir geoterminis šildymas įrengiamas gana operatyviai: vienos dienos reikia 100 m gręžiniui išgręžti, jei geologinės sąlygos yra palankios, dar vienos dienos reikia gręžinio atvedimui į namus ir 2–3 dienas trunka sistemos montavimas bei paleidimas. 

  • Kaina – daugeliui labai svarbus aspektas. Vis dar galima išgirsti, kad oras–vanduo bus pigesnis pasirinkimas nei geoterminis šildymas. Siekiame paneigti tokią nusistovėjusią poziciją ir siūlome geoterminį šildymą už oras–vanduo kainą.
  • Didelis pliusas geoterminio šildymo naudai – oras už lango neturi įtakos sistemos efektyvumui net ir tada, jei temperatūra lauke labai žema. Ko negalime pasakyti apie oras–vanduo sistemą, kuri nepajėgi patalpų aprūpinti tinkamu šilumos kiekiu, jeigu už lango spaudžia didelis šaltukas. Tokiu atveju sistemoje įsijungia elektriniai tenai, o tai reiškia, kad bus šildoma tiesiog elektra, kas, žinoma, lems didelį jos suvartojimą.
  • Palyginkime ir triukšmo kriterijų: oras–vanduo sistemos tikrai veikia garsiai – lauke esantis išorinis blokas skleidžia nemažą triukšmą, ko negalime pasakyti apie geoterminio šildymo siurblius, kurių veikimas itin tylus, tad tikrai nekels diskomforto.
  • Geoterminio šildymo sistema – efektyvesnis variantas. Privalumų sąrašą papildo ir mažos elektros sąnaudos, o geoterminio šildymo sistemos ilgaamžiškumas gerokai lenkia oras–vanduo tarnavimo laiką.  

Esamos šildymo sistemos įvertinimas

Jei šiuo metu turite kitą šildymo sistemą, pavyzdžiui, šildotės dujomis, kietuoju kuru, medžio granulėmis ar kt., paskaičiuokite, kiek jums kainuoja šildymas. Vertinimui pasitelkite kelerių paskutinių metų šildymui skirtas sąnaudas. Analizei imkite ilgesnį laikotarpį, nes rezultatams įtakos gali turėti ir itin šalta arba kur kas šiltesnė nei įprastai žiema, todėl ilgesnis periodas leis atlikti tikslesnį vertinimą. Taip pat šilumos siurbliais prekiaujančių ir / ar juos montuojančių specialistų paprašykite paskaičiuoti, kokios būtų numatomos šildymo išlaidos, jei sumontuotumėte jų siūlomą naują sistemą. Jums paskaičiuos, koks šilumos poreikis, kokio šilumos siurblio reikėtų, kokios prognozuojamos šildymo kainos. Taip galėsite palyginti tai, ką turite dabar, su tuo, ką turėtumėte, jei sumontuotumėte naują šilumos siurblį.

Beje, verta įvertinti ir tokį aspektą, kad kietojo kuro, granuliniai katilai užima nemažai vietos, dar daugiau jos reikia kurui (malkoms, briketams, granulėms ar kt.) sandėliuoti. Geoterminiam šilumos siurbliui vietos reikės labai nedaug, tad tai irgi bus didelis privalumas, palyginti su jūsų senąja šildymo sistema. O kur dar komfortas, kai sistema nereikalaus priežiūros!

Kodėl geoterminis šildymas geriau nei oras–vanduo šilumos siurbliai?

  • Pirmiausia, geoterminis šildymas yra ilgaamžis, o viso eksploatavimo laiku džiugins išties labai mažos sąskaitos už elektrą.
  • Šildantis geoterminiu būdu šildymo sistemos efektyvumui įtakos neturi lauko temperatūra. O štai oras–vanduo sistemos efektyvumas ženkliai mažėja lauke esant itin žemai temperatūrai.
  • Triukšmas – irgi svarbus kriterijus. Geoterminio šilumos siurblio veikimas itin tylus, o oras –vanduo lauke esantis išorinis blokas skleidžia nemažą triukšmą.
  • Didelis geoterminio šildymo sistemos pranašumas – galimybė mėgautis pasyviu patalpų vėsinimu šiltuoju metų laiku.

Konkuruojančių šilumos siurblių naudingumas

Renkantis ir lyginant, kokį šilumos siurblį pasirinkti, tikslinga atkreipti dėmesį į vieną iš daugelio parametrų – COP. Pastarasis nurodo naudingumo koeficientą. Paprastai kalbant, šis parametras parodo, kiek šilumos energijos pagamins siurblys, sunaudodamas 1 kW elektros. Pavyzdžiui, jei COP yra 5, tai reiškia, kad išeikvodamas 1 kW elektros pagamins 5 kW šilumos energijos. Dar tikslesnius duomenis suteiks SCOP rodiklis, reiškiantis sezoninį naudingumo koeficientą, remiantis šilumos siurblio vidutiniu efektyvumu per visus metus.

Galia ir numatomi sutaupymai

Labai svarbu pasirinkti tinkamos galios šilumos siurblį, nes per mažas galingumas lems, kad siurblys nepatenkins jūsų šilumos poreikių. Netinkamas pasirinkimas bus ir per daug galingas šilumos siurblys. Tad svarbu tiksliai paskaičiuoti, kokia galia reikalinga būtent jums, kad būtų optimizuotas patirtų investicijų ir sąnaudų siurblio eksploatavimo metu santykis. Tiesa, didesnės galios siurbliai kainuoja daugiau.

Jei pasirinksite tinkamos galios ir aukštos kokybės, ekonomišką siurblį, tai sąnaudos šilumai gali mažėti net gerokai daugiau nei perpus, palyginti su jūsų senąja šildymo sistema. Tačiau atminkite, kad efektyvumas priklauso ne tik nuo šilumos siurblio – įtakos turi ir pastato būklė, lauko temperatūra bei kiti aspektai.

Kiek ilgai ir kaip tarnaus?

Svarstant, oras vanduo ar geoterminis šildymas bus geresnis pasirinkimas, neabejotinai „pasveriama“ ir tai, kiek viena ar kita sistema tarnaus. Jau minėjome, kad šiame kontekste laimi geoterminis šilumos siurblys. Galime palyginti, kiek laiko paprastai eksploatuojami abiejų sistemų siurbliai: geoterminio šildymo siurblys tarnaus apie 25 metus, oras–vanduo – iki 18 metų. Tiesa, tai sąlyginiai laikotarpiai, mat tarnavimo laikas priklauso ir nuo to, ar pasirinksite pigų siurblį, ar patikimo gamintojo, aukštos kokybės įrenginį.

Gaukite pasiūlymą jau šiandien!

Susisiekite su mumis tel. +370 600 77 004 arba 

el. paštu info@shilk.lt


DUK

Kokie yra pagrindiniai efektyvumo skirtumai tarp oras–vanduo ir geoterminio šildymo?

Kertinis skirtumas tas, kad tokį patį elektros energijos kiekį sunaudodami geoterminiai šilumos siurbliai, esant žemai minusinei temperatūrai, pagamins daugiau šilumos energijos, palyginti su oras–vanduo siurbliu. Taip yra todėl, kad grunte laikosi pastovi temperatūra.

Kaip skiriasi oras–vanduo ir geoterminio šildymo įrengimo išlaidos?

Pačių šilumos siurblių (oras–vanduo ir geoterminio šildymo) kaina nelabai ir skiriasi, o kartais už geoterminį šilumos siurblį galite mokėti net ir mažiau. Mes siekiame suteikti galimybę klientams geoterminį šildymą įsirengti už oras–vanduo kainą – daugelis pasiūlymų su mažesnės galios šilumos siurbliu ir vertikaliu lauko kontūru siekia maždaug iki 10 tūkst. eurų.

Prieš pasirenkant jums tinkamiausią variantą tikslinga įvertinti ir ateities perspektyvas, t. y. kokios elektros sąnaudos bus eksploatuojant vieną ar kitą šildymo sistemą.

Kokie yra oras–vanduo ir geoterminio šildymo priežiūros reikalavimai?

Šių sistemų privalumas tas, kad jos nereikalauja laiko ar išlaidų nuolatinei jų priežiūrai. Tai didelis pranašumas, palyginti su seniau populiariais šildymo būdais, pavyzdžiui, kietuoju kuru. Geoterminio šildymo ir oras–vanduo sistemos, pajungtos specialistų, veikia sklandžiai, jų valdymas galimas nuotoliniu būdu. Jei yra specialios priežiūros rekomendacijos, jos bus pateiktos prie prekės informacijos arba jas pasakys sistemą sumontavę specialistai.